Oblíbeným cílem výletů je pověstmi opředené jezero ledovcového původu. Nachází se na jihovýchodním svahu Jezerní hory. Vodní plocha se nachází v nadmořské výšce 1030 m, její rozloha je 10,33 ha a hloubka jezera dosahuje místy 36 m. Jako jediné ze šumavských ledovcových jezer náleží k povodí Dunaje.
Nadmořskou výškou 1096 m je Laka nejvýše položeným jezerem v celém pohoří. Je hluboké maximálně 3,9 m, objem vody je odhadován na 40 000 m³. Nachází se pod horou Plesná. Leží v širokém, mělkém a k severovýchodu exponovaném rulovém karu obdélníkového tvaru, jezerní pánev s velmi jednoduchým reliéfem dna pozvolna zarůstá. Jezero napájí dva malé potoky, z jezera voda odtéká Jezerním potokem do Křemelné. Na hladině plovou rašelinové ostrůvky. K jezeru vede ze Železné Rudy turistická trasa a pokud si jej vyberete za cíl vašeho výletu, jistě oceníte ticho lesní samoty.
Častým výletním cílem je největší karové ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice. Jezero leží pod severním svahem Jezerní hory, která se nad ním zvedá 320 m vysokou Jezerní stěnou. Černá barva jezera je způsobena odrazem tmavých lesů, které jej obklopují.
V nitru přírodní památky Královského hvozdu trůní v nadmořské výšce 1293 m vrchol Velkého Ostrého. Na špičce tvořené skálou je kříž a opodál výletní horská chata z roku 1897. Díky hraničnímu přechodu pro pěší můžete sejít též na vrchol Malého Ostrého, který spolu s hlavním vrcholem tvoří siluetu, podle níž se Ostrý někdy nazývá Prsa Matky Boží. Pro svůj výlet k tomuto vrcholu si můžete vybrat hned několik turistických tras.
První trasa vede ze Špičáckého Sedla po žluté turistické trase kolem Černého jezera, dále pak již po červené turistické k vodopádu Bílá strž až k rozcestníku na Statečku. Tam odbočíte vlevo na modře značenou trasu a ta vás dovede až k samotnému vrcholu Velkého Ostrého.
Jako druhou trasu pro výlet lze zvolit cestu z Hojsovy Stráže. Z centra obce, kam vás doveze třeba autobus sejděte po modré turistické trase dolů k vlakovému nádraží. Pak pokračujte dále do údolí Úhlavy a osady Hamry. Zde trasa odbočuje prudce vzhůru a vede vás až k rozcestí na Statečku a dále k Ostrému. Tato druhá cesta je sice kratší než trasa kolem Černého jezera, ale zato náročnější.
Další možností je výstup na Ostrý z německé strany. Možných cest z této strany je mnoho. Jako jednu z nejméně náročných tras doporučují turisté následující:
Autem přes hraniční přechod Eisenstein – za německým přechodem odbočte nahoru a pokračujte přes Lohberg a Lam směr Lambach. V Lamu odbočte na křižovatce u náměstí doprava. Asi 1 km před Lambachem je odbočka vpravo do lesa. Lesní cestou můžete vyjet autem poměrně vysoko pod Ostrý. Tam je záchytné parkoviště. Od něj vede turistická cesta na Velký Ostrý. Na parkoviště se můžete vrátit přes Malý Ostrý.
Cykloturistika v panenské přírodě – Radlerparadies – lesní silničky a udržované cesty bez provozu jsou rájem pro cykloturistiku a relaxaci na kole.
Pozn.: od horské chaty Hamry je možné dojet na 1 km vzdálené nádraží Hojsova Stráž a vrátit se na Špičák vlakem.
Po zelené turistické trase ze Železné Rudy kolem hřbitova na Debrník, pak Ferdinandovo údolím na turistický hraniční přechod (celkem 2,7 km). Zde překročte hranici a pokračujte další 2 km až na rozcestí. Odtud jeďte necelé 2 km podél plavebního kanálu.
1300 m dlouhá stezka v korunách stromů – nejdelší stezka tohoto druhu na světě.
Stezka umožňuje pohyb ve výšce 8 až 25 m nad zemí, návštěvník prochází nenarušenou přírodou. Tento jedinečný pohled z nezvyklé perspektivy nabízí stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku. Výlet, který si rozhodně nenechte ujít. Více na oficiálním webu www.neuschoenau.de.
Šumavatour s.r.o.
Klostermannovo nám. 133,
340 04 Železná Ruda
Telefon: 376 397 132
Hlavní vstup leží u parkoviště pro návštěvníky na silnici B11, nedaleko návštěvnického centra „Haus zur Wildnis“ (Dům u Divočiny). Vstupné do arálu zvířecích výběhů je zdarma, přijedete-li autem, zaplatíte jen parkovné. K parkovišti a vstupu do areálu zvířecích výběhů II se pohodlně dostanete vlakem či autobusem (v turistické sezóně od 15. května do 4. listopadu v krátkém taktu tzv. Falkensteinbusem v regionu NP), autem, formou cyklovýletu a z blízkých vesnic pohodlně i pěšky.
Areál zvířecích výběhů je po celý rok turisticky volně přístupný, cesty jsou v zimě udržované a posypané. Cesty pro návštěvníky jsou dobře a přehledně vyznačené a vhodné i pro kočárky či vozíčkáře.
Po silnicí č. 27/E53 od Plzně přes Klatovy do Železné Rudy, za hraničním přechodem pokračujte ve směru na Zwiesel, před vesnicí Ludwigsthal je po levé straně parkoviště pro návštěvníky infocentra Haus zur Wildnis a zvířecích výběhů.
Pro cestu do oblasti Roklanu a Luzného pokračujte po silnici B 11 do Zwiesel, zde odbočte z obchvatu města na exitu Zwiesel-Mitte a pokračujte ve směru na Frauenau, Spiegelau. Po průjezdu obcí Spiegelau odbočte na kruhovém objezdu na Mauth a dostanete se přímo k infocentru Hans – Eisenmann – Haus u Neuschönau.
K 1,5 kilometru dlouhé naučné stezce vás z Hartmanic dovede modrá turistická trasa.
Na 13 panelech je představena oblast kolem Hartmanic po historické a geologické stránce.
Cestou k nejnižšímu bodu stezky jsou vidět zarostlé jámy, tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.
Významný český skladatel tu údajně získal inspiraci pro úvodní motiv symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast. Na památku onoho léta 1867 každý z návštěvníků zasadil na břehu řeky smrček. Skupině těchto smrků se říká Smetanovy smrky.